W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w Sali Wiejskiej w Święciechowie odbył się IX Przegląd Chórów pod nazwą „Pieśń Patriotyczna” pod patronatem Wójta Gminy Święciechowa.
Na scenie pojawiło się dziewięć chórów, które zaprezentowały bogaty repertuar pieśni patriotycznych, od najstarszych i najbardziej podniosłych utworów po współczesne aranżacje. Była to muzyczna podróż ukazująca ducha polskości w różnych formach.
W patriotycznym repertuarze zaprezentowali się: Chór Rapsodia z Lipna, Chór Lutnia z Osiecznej, Chór Senior z Kąkolewa, Chór Uniwersytetu III wieku z Leszna, Chór Cecylia ze Święciechowy, Chór Vox Joannis z Leszna, Chór Camino z Leszna, Chór Lutnia ze Siedlnicy oraz Towarzystwo Śpiewu Harmonia z Krobi. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Święciechowa Mikołaj Kostaniak oraz Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Remigiusz Leciejewski.
„Pieśń Patriotyczna” była nie tylko muzycznym świętem, ale także symbolicznym hołdem dla historii Polski. Organizatorami przeglądu byli Chór Cecylia oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.
Dziękujemy wszystkim chórom za udział w przeglądzie !!
Dzień: 2024-11-13
Bieg Niepodległości
W Narodowe Święto Niepodległości, po oficjalnych obchodach, dokładnie o godzinie 12:00, wszyscy zebrani na starcie biegu w miejscowości Długie Nowe stanęli wspólnie do odśpiewania hymnu narodowego. Wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego” niosło się echem wśród uczestników. Następnie odbył się Bieg Niepodległości oraz Marsz Nordic Walking im. Hanny Hubert.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów rozpoczęła się część sportowa, która w symboliczny sposób miała podkreślić znaczenie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w Biegu Niepodległości oraz Marszu Nordic Walking im. Hanny Hubert. Bieg przyciągnął zarówno młodych, jak i starszych, dla których było to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także forma uczczenia święta narodowego. Dla zwolenników nieco spokojniejszej aktywności przygotowano marsz Nordic Walking, który zgromadził mieszkańców preferujących mniej intensywny wysiłek.
Gminne Obchody Święta Niepodległości, które składały się z uroczystej mszy świętej, apelu, składania kwiatów, odśpiewania hymnu oraz część sportowej pokazały, jak ważna jest pamięć o przeszłości, ale także wspólne pielęgnowanie ducha jedności. Organizatorami uroczystości byli: Wójt gminy Święciechowa, Szkoła Podstawowa w Długiem Starem i Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.
Gminne Obchody
Gminne Obchody Święta Niepodległości odbyły się w atmosferze pełnej patriotycznej dumy i wspólnoty. Od wielu lat uroczyste obchody odbywają się, 11 listopada, w miejscowości Długie Stare.
Listopadowe spotkania patriotyczne w Długiem Starem rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą poprowadził ksiądz Konrad Rapior. Nawiązywał do patriotyzmu i bohaterów oddających swoje życie dla Ojczyzny.
Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się przed kościołem, gdzie złożono znicze i kwiaty przy obelisku. Następnie poczty sztandarowe, władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy udali się przy dźwiękach werbli przed budynek miejscowej szkoły. Na placu przy szkole odbył się uroczystym apelem, podczas którego społeczność szkolna podkreśliła znaczenie odzyskania niepodległości dla historii i tożsamości naszego kraju.
Wójt gminy Święciechowa Mikołaj Kostaniak w przemówieniu przypomniał o trudnych losach, które towarzyszyły Polakom walczącym o wolność. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „WALCZĄCYM O NIEPODLEGŁOŚĆ”.
O godzinie 12:00 wszyscy zebrani na starcie biegu w miejscowości Długie Nowe stanęli wspólnie do odśpiewania hymnu narodowego. Następnie odbył się Bieg Niepodległości oraz Marsz Nordic Walking im. Hanny Hubert.
Łączymy pokolenia
W sobotę, 9 listopada, w Sali Wiejskiej w Święciechowie spotkali się mieszkańcy gminy oraz zespoły śpiewacze działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie.
Mieszkańcy zebrali się na spotkaniu pod hasłem „Łączymy Pokolenia”, aby poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich uczcić Święto Niepodległości.
Organizatorzy wydarzenia postawili na formułę, która integruje społeczność oraz łączy ludzi różnych pokoleń – od najstarszych uczestników, pamiętających jeszcze wspomnienia swoich przodków, po młodszych, dopiero poznających historię Polski.
Głównym punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W repertuarze znalazły się utwory bliskie sercu każdego Polaka, takie jak „Rota”, „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Legiony” oraz „Ułani”. Do wspólnego śpiewu zachęcali: Zespół Śpiewaczy Wiola, Zespół Śpiewaczy Karolinki, Zespół Śpiewaczy Razem Raźniej oraz młodzież ze Studia Piosenki.
Wydarzenie to podkreśliło, jak ważne jest budowanie wspólnoty i pamięć o przeszłości. Pokazało również, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych może być piękną formą celebrowania Święta Niepodległości.
Organizatorami spotkania byli: Zespół Śpiewaczy Wiola oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.