loader image

SAMORZĄDOWY OŚRODEK KULTURY
W ŚWIĘCIECHOWIE

AKTUALNOŚCI

Chwała Bohaterom

Pod hasłem „CHWAŁA BOHATEROM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO” przebiegły w Święciechowie obchody 105. rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania na naszych terenach. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jakuba w Święciechowie w intencji poległych Powstańców. Mszę poprowadził ks. Błażej Stróżycki. Po liturgii uczestnicy przemaszerowali na rynek, gdzie z udziałem strażaków OSP Święciechowa, delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku ku czci żołnierzy i ofiar wojen. Tego dnia pomnik oświetlony był w barwach biało-czerwonych.
Następnie w Sali Wiejskiej w Święciechowie odbyła się część oficjalna i artystyczna. Głos zabrał wójt gminy Marek Lorych. W swoim przemówieniu nawiązywał do powstania wielopolskiego. Historyczny przekaz wydarzeń powstańczych przytoczyli autorzy książki pt. „Gmina Święciechowa w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919″ Wiesława Małycha i Jarosław Wawrzyniak.
O część artystyczną zadbał Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie. „Rotę” i inne pieśni odśpiewał Chór Cecylia ze Święciechowy. Dzieci działające przy ośrodku przygotowały też piosenki patriotyczne.
W spotkaniu udział wzięli władze gminy, zaproszeni goście, radni, sołtysi i przede wszystkim Rodziny Powstańców. Wójt gminy Święciechowa Marek Lorych i Przewodniczący Rady Gminy Święciechowa Jerzy Machowiak wręczyli Rodzinom „tablice powstańcze” oraz wspomniane już książki. W sali dominowały barwy biało-czerwone, wywieszono również flagi powstańcze. Te zawisły także na wielu domach i instytucjach w całej gminie.
Na obchody zaprosił wójt gminy Święciechowa oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.
CHWAŁA I CZEŚĆ BOHATEROM !!!

Więcej zdjęć na stronie:

12121